وب سایت دبیرخانه هیت عالی نظارت بر سازمانهای صنفی

پرینت

معاون امور اقتصادی و بازرگانی:نیازمند استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در بحث تولید و توزیع در ایران هستیم

حسن یونس سینکی معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت: نیازمند استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در بحث تولید و توزیع در ایران هستیم، کشور تنها از طریق بخش دولتی نمی‌تواند که توسعه‌یافته شود، یکی از پیش‌زمینه‌ها برای توسعه‌یافتگی در کشور تقویت تشکل‌های خصوصی و پاسخگویی این تشکل‌ها است.

ه گزارش خبرگزاری فارس از قم، حسن یونس سینکی امروز در دیدار مدیران سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در سالن جلسات اتاق بازرگانی استان با اشاره به وضعیت بخش اصناف در کشور اظهار کرد: 17 درصد اقتصاد کشور متعلق به اصناف است و در استان قم نیز 16 هزار واحد صنفی کوچک و توزیعی وجود دارد که این واحدهای صنفی ظرفیت بسیار مهمی دارند، حمایت از اصناف جزء سیاست‌های کشورهای توسعه یافته است.

وی ادامه داد: استان قم دارای فرصت طلایی در زمینه توریسم مذهبی و اقتصاد زوار است، اما با این وجود هنوز ظرفیت‌های عظیم این بخش عملیاتی نشده است. 

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: دیگر امکان چشم بستن بر روی تجارت الکترونیک ممکن نیست و هزاران میلیارد تومان در این بخش در حال گردش است.

سینکی با اشاره به خروج آمریکا از برجام اظهار کرد: این مسئله فرصت طلایی برای کشورمان به وجود آورده است تا به سراغ ظرفیت‌ها و فرصت‌های بومی برود، مشکل ارز در کشور نداریم، البته در زمینه تحریم اسکناس ارز مشکلاتی وجود دارد، اما تا یک سال و نیم آینده با توجه به فرآیندی که امروز وجود دارد، مشکلی در زمینه ارز وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: شبکه توزیع باید در کشور اصلاح شود و این مسئله اهمیت زیادی دارد، در این راستا باید فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایران توسعه پیدا کند، اما مقاومت‌هایی در این زمینه به دلیل شبکه سنتی توزیع کالا وجود دارد.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: نیازمند استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در بحث تولید و توزیع در ایران هستیم، کشور تنها از طریق بخش دولتی نمی‌تواند که توسعه‌یافته شود، یکی از پیش‌زمینه‌ها برای توسعه‌یافتگی در کشور تقویت تشکل‌های خصوصی و پاسخگویی این تشکل‌ها است.

سینکی، زنجیره تأمین را دارای اهمیت در مباحث اقتصادی کشور دانست و تصریح کرد: 12 پروژه برای بحث زنجیره تأمین در کشور در نظر گرفتیم و برای عملیاتی شدن این زنجیره 52 برنامه اصلی را در ایران فعال کردیم.

وی ادامه داد: برای حمایت از کالای ایرانی در کشور نیازمند زنده کردن هویت و منش ایرانی هستیم، باید مدیران و نهادهای مختلف اقتصادی از کالای ایرانی حمایت کنند، البته منظور از حمایت صرفاً بحث حمایت اقتصادی نیست.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: باید کیفیت کالاهای تولیدی در کشورمان افزایش پیدا کند تا شاهد زنده شدن هویت ایرانی در زمینه کالای داخلی باشیم، زمانی کشورهای خارجی به خرید کالاهای داخلی رغبت پیدا می‌کنند که استاندارد و کیفیت کالاهای تولیدی در ایران ارتقاء یابد و از استانداردهای لازم برخوردار باشند.

سینکی با اشاره به لزوم توجه به ظرفیت اقتصادی استان قم اظهار کرد: مدیران باید از ظرفیت‌های مهم این استان در زمینه بخش‌های اقتصادی، تجاری و خدماتی استخراج و سپس برای توسعه این بخش‌ها برنامه ریزی کنند تا شاهد رونق پیدا کردن عرصه‌های مغفول در قم باشیم.

وی ادامه داد: باید شاهد دنبال شدن گفتمان‌های حرفه‌ای و تخصصی که مورد احترام همه است، توسط نهادهای اقتصادی استان قم باشیم.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: مشکلات موجود در کشور نتیجه حذف شدن ظرفیت‌های کارشناسی در ایران است، این مساله موجب شد که شاهد تصمیم‌گیری‌های تحمیلی در کشور باشیم.